Projekt Společně rosteme završuje svou činnost
21. prosince 2020 Z organizace

Projekt Společně rosteme završuje svou činnost

Po třech letech končí s nebývalými úspěchy na Sociální ubytovně projekt financovaný Evropskou unií. Ten prostřednictvím dvou pracovnic pomáhal ubytovaným v osobnostním růstu a vedl je k lepšímu uplatnění na trhu práce a trhu s bydlením.

Logo OPZ barevnéNa Sociální ubytovně žijí jednotlivci, páry, mladé rodiny, osoby po ukončení výkonu trestu odnětí svobody, senioři i lidé, kteří spoustu let žili na ulici. Ti všichni mají možnost lepšího způsobu života, možnost vrátit se zpět do většinové společnosti, která se na ně nebude dívat skrz prsty, a mají právo na druhou šanci. Mnohdy je stačí správně nasměrovat a podat jim pomocnou ruku. A to projekt Společně rosteme úspěšně dělal.

Díky intenzivní práci dvou pracovnic se v průběhu tří let pomohlo 141 klientům.

Pracovnice v zájmu klienta spolupracovali s úřady práce, s pracovníky městských úřadů, soudů, s jinými neziskovými a příspěvkovými organizacemi, s poradci, psychology a s mnoha dalšími institucemi. Mnoho klientů si díky tomu našlo práci a změnilo pohled na svůj dosavadní život, získali vlastní bydlení, odstěhovali se a dokázali se vymanit ze stereotypu života na ubytovně, dokázali se začlenit do většinové společnosti. Zejména v tomto roce je vidět, jak se lidé na ubytovně změnili, že o sobě smýšlejí jinak a z ubytovny odešli do nájemných bytů i ti, co tu žili řadu let a nic měnit nechtěli.

Ze 141 zapojených lidí si práci na hlavní pracovní poměr či na dohodu o provedení práce našlo 39 klientů, 29 dalších klientů se z ubytovny odstěhovalo do pronájmů, městských bytů či do specializovaných ubytovacích zařízení. 

Pokud se podíváme na konkrétní čísla zapojených lidí v rámci jednotlivých aktivit, pak 83 klientů spolupracovalo s pracovnicemi na shánění práce, zahájili rekvalifikační kurzy, navštěvovali dluhovou poradnu, seznamovali s riziky práce na černo a s pracovní pasivitou, či pravidelně sledovali aktuální pracovní nabídky. Z toho 39 klientů si práci našlo a vytrvali v ní. 

V otázce bydlení byly s ubytovanými průběžně sledovány aktuální nabídky bytů, byly podávány žádosti o městské byty, pomáhalo se jim vypracovat žádosti na nadace o kauci. Problémem mnohých ubytovaných byly totiž nedostatečné finanční rezervy na kauci spojených s nezaměstnaností a s pobíráním dávek hmotné nouze či romský původ klientů. S některými ubytovanými byli pracovníci nuceni řešit dluhy za ubytování splátkovými kalendáři. Celkově se do těchto aktivit zapojilo 111 klientů, přičemž 29 se ze Sociální ubytovny úspěšně odstěhovalo.

Na třetí aktivitě, osobním rozvoji, spolupracovalo 86 klientů. Ti především ve volnočasovém klubu v prostorách ubytovny navštěvovali pořádané přednášky a besedy na témata vhodná práce, stop dluhům, výchova dítěte, komunikace s dítětem, očkování dětí, dětské nemoci, dětská hyperaktivita či příprava na školní docházku. Ubytovaným přednášeli odborníci kompetentní promlouvat k jednotlivým tématům jako dluhová poradkyně, psycholog, dětská lékařka či ředitelka základní školy.

Projekt Společně rosteme tak měl přínos nejen pro klienty samotné, ale také pro město Nový Bor. S klienty posledním roce nebylo nutné řešit tak vážné problémy, jako před třemi lety. Samotná Sociální ubytovna již nepůsobí pro novoborské obyvatele tak odstrašujícím dojmem.

Právě proto se rozhodla Farní charita Česká Lípa pro zachování pracovního místa gestora, který dál bude působit na Sociální ubytovně jako sociální pracovník a bude pokračovat v duchu projektu, a to zejména v aktivitě zaměstnanosti a prostupného bydlení.

 

  • Projekt Společně rosteme je financován z Evropského sociálního fondu.
  • Název programu: Operační program Zaměstnanost
  • Registrační číslo projektu: CZ.03.2.60/0.0/0.0/16_052/0007783
  • Doba realizace projektu: 1. 1. 2018 – 31. 12. 2020